הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)


הפרעה טורדנית כפייתית הינה הפרעה המאופיינת במחשבות טורדניות, אשר לא נותנות לסובל מהן מנוח ומציפות אותו בחרדה, ולרוב גם בטקסים התנהגותיים או מחשבתיים שתפקידם לנטרל את המחשבות ובכך להפחית את האי נוחות. רובינו סובלים ממחשבות טורדניות, יש הטוענים שהתאהבות הינה דוגמה טובה לאובססיביות ומחשבות שלא נותנות לנו מנוח. כמו בהפרעות חרדה אחרות, מחשבות טורדניות הופכות למשמעותיות קלינית כאשר הן משבשות את התפקוד היומיומי של הסובל מהן. OCD הינה הפרעה בעלת השפעות ניכרות, ורבים מהסובלים ממנה מגיעים למצבים של אי תפקוד בכמעט על תחום חיים אפשרי. ככל שחייו של המטופל מלאים יותר, כך הפרוגנוזה טובה יותר, ולכן אנשי מקצוע מעודדים מטופלים לשמר חיים תקינים ככל האפשר לאורך הטיפול ולא להספיק עבודה, לימודים או מערכות יחסים.

אחד מהגורמים הקוגניטיביים המרכזיים ב-OCD זאת תחושת האחריות שהסובל חש כלפי אחרים. מחשבות טורדניות נפוצות עוסקות בנזק שעלול להיגרם לאחרים באם המטופל לא יעשה משהו. לדוגמה "אם לא אשטוף ידיים בצורה מסוימת, אני עלול להדביק מישהו במחלה איומה, הוא יחלה או ימות וזה יהיה בגללי". למרות שברמת ההיגיון מטופלים לרוב מזהים שסיכוי זה הנו קלוש, תחושת האחריות והאשמה היא כה גדולה, שהם בוחרים לבצע טקס מסוים בכדי למזער נזק פוטנציאלי. בפועל, מטופלים לא מצליחים אף פעם להשקיט את החשש לחלוטין, מכיוון שלרוב אין וודאות, הם נכלאים במעגל קסמים של מחשבות, טקסים, בדיקות והימנעות, שמגבירים את המחשבות ואת הטקסים חלילה. עם הזמן, המחשבות מתרחבות ונוגעות בתחומים או מצבים שונים ובהתאם החרדה גוברת והתפקוד יורד.

גפרורים מסודרים בשורות עם גפרור אחד שיוצא מהשורה

לא כל התכנים נוגעים בפגיעה באחרים, בכללי התכנים של הטורדנות לרוב אינם מקריים, ובדרך כלל סותרות משהו מהותי ומרכזי בחיי הסובל מהן. אנשים דתיים לדוגמה, עשויים לסבול ממחשבות טורדניות בהקשר של כפירה או פקפוק באמונתם, אמהות צעירות עשויות לפתח מחשבות שהן עלולות להזיק לילדיהן. דוגמאות נפוצות נוספות הן מחשבות על הסתבכות עם החוק, חוסר שפיות, ביצוע משהו שאינו מוסרי, או פקפוק ברגשות כלפי אנשים מקורבים ואהובים.

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית מאפשרת לאנשים הסובלים מ-OCD לזהות מחשבות כטורדניות ולהגיב אליהן בהתאם. היעדים הם הפחתת הטקסים והמחשבות הטורדניות, וחשיפה למצבים רבים מהם המטופלים נמנעים. היעד הוא לא רק הפחתת הסימפטומים החרדתים אך גם חזרה לתפקוד נורמטיבי ובריא. מכיוון והשפעות ה-OCD רחבות,ובמקרים רבים הסובים מטורדנות מערבים את הסובבים אותם בטקסים, במקרים רבים משפחה או בני זוג מקבלים ייעוץ הדרכה אף הם.

#ocd #הפרעהטורדניתכפייתי #ייעוץ #טיפול